Co je e-mailový marketing?

E-mailový marketing je forma digitálního marketingu , který využívá e-mail ke spojení s potenciálními zákazníky, zvýšení povědomí o značce, budování loajality zákazníků a podpoře marketingového úsilí. 

Ve světě online marketingu je e-mailový marketing běžně považován za nízkonákladový a vysoce účinný nástroj se schopností zvýšit zapojení zákazníků a podpořit prodej. V důsledku toho je často základním kamenem mnoha dnes vytvářených digitálních marketingových strategií .

V tomto článku se blíže podíváme na to, co je to e-mailový marketing, probereme některé výhody e-mailového marketingu a nabídneme tipy a nástroje, jak začít s vaší e-mailovou marketingovou strategií.

Co je e-mailový marketing?

E-mailový marketing je, když firma používá e-mail ke komunikaci a spojení se svou zákaznickou základnou. Jedná se o formu přímého marketingu používanou k informování zákazníků, zvýšení povědomí o značce a propagaci konkrétních produktů a služeb.

Existuje několik typů marketingových e-mailů, které byste mohli zvážit začlenění do své e-mailové marketingové strategie. Některé běžné typy e-mailů zahrnují:

 • Uvítací e-maily
 • E-mailové zpravodaje
 • Propagační e-maily
 • Veďte pečující e-maily nebo e-maily pro opětovné zapojení
 • Transakční e-maily, jako jsou potvrzovací e-maily nebo oznámení o obnovení hesla
 • E-maily se zpětnou vazbou nebo průzkumy
 • Milníkové e-maily, například k narozeninám nebo výročím zákazníků

Doporučené postupy a tipy pro e-mailový marketing

Úspěšná e-mailová marketingová kampaň může zaujmout předchozí zákazníky, přilákat nové a pomoci vám splnit vaše marketingové cíle. Abyste toho dosáhli, budete muset vytvořit promyšlenou e-mailovou kampaň, která strategicky zapojí zákazníky relevantními a dobře načasovanými zprávami.

Při vytváření vlastní e-mailové marketingové kampaně mějte na paměti následující tipy: 

 

 1. Vytvářejte poutavé předměty e-mailů.
 2. Záměrně strukturujte svou zprávu.
 3. Udržujte svůj design jednoduchý.
 4. Posílejte e-maily pouze lidem, kteří se přihlásili do vašeho seznamu.
 5. Strategicky načasujte své e-maily.
 6. Mějte přehledy a spouštějte testy.

Pojďme se na jednotlivé tipy podívat blíže.

1. Vytvořte poutavé předměty e-mailu.

Předmět upoutá čtenářovu pozornost a vyzve jej, aby zprávu otevřel, zatímco obsah zprávy rozvíjí vaši hodnotovou nabídku a vybízí čtenáře, aby jednali.

Velký objem denních e-mailů znamená, že konkurence je v e-mailových schránkách příjemců vysoká – hvězdný předmět vám může pomoci vyniknout z davu. Tuto skutečnost podtrhuje skutečnost, že průměrná míra otevření značkových e-mailů ve všech odvětvích je pouze 21,33 procenta

Výrazné předměty jsou zajímavé a relevantní pro ty, kdo je otevřou. Některé způsoby, jak zlepšit své předmětové řádky, zahrnují: 

 

 • Jasně uveďte povýšení. („Získejte 15% slevu na váš příští nákup“)
 • Vytvořte pocit naléhavosti. („Pospěšte si! Naše jarní sleva 30 % končí za 24 hodin“) 
 • Vyvolat pocit zvědavosti. („bruslení v červnu?“)
 • Zvýrazněte konkrétní časové období. („Máte ještě před sebou vánoční nákupy? Jsme tu, abychom vám pomohli.“)
 • Přizpůsobte si to. („Jane, vaše předplatné téměř vypršelo!“)

2. Záměrně strukturujte svou zprávu.

Struktura je důležitou součástí každého psaní, ale zejména marketingových e-mailů. 

Efektivní strukturování obsahu vaší zprávy vám umožní okamžitě vyjádřit vaši hodnotovou nabídku čtenářům, abyste neztráceli čas. Ve skutečnosti se podle jedné studie průměrná doba, kterou uživatelé e-mailů strávili čtením značkových e-mailů v roce 2021, odhadovala na pouhých 10 sekund [ 4 ]. Na předání zprávy můžete mít doslova jen několik sekund. 

Chcete-li optimalizovat tento krátký čas, ujistěte se, že váš e-mail je dobře strukturovaný. Některé způsoby, jak maximalizovat dopad za málo času, který máte se svým čtenářem, zahrnují:

 

 • Na začátek e-mailu vložte nejdůležitější informace, například propagaci, kterou chcete, aby se jim zobrazovala.
 • Udělejte jej skenovatelný, aby čtenáři snadno našli informace, které potřebují.
 • Omezte text na minimum a použijte odkazy k přesměrování čtenářů na delší články, jako jsou blogové příspěvky uvedené v e-mailu.
 • Zahrňte výzvy k akci, jako jsou odkazy, do celého díla.
 • Ujistěte se, že na konci e-mailu je jasná výzva k akci, která nasměruje ty, kteří si prošli celý e-mail.

3. Udržujte svůj design jednoduchý. 

Mezi poutavým a rušivým prvkem je tenká hranice. Na jedné straně chcete vytvořit dynamický vizuální design, který přitahuje pozornost. Na druhé straně se chcete ujistit, že klíčové informace budou snadno předány a zvýrazněny. Jednoduchý design je tedy obecně efektivnější než složitější. 

Některé klíčové faktory při navrhování marketingového e-mailu zahrnují: 

 • V e-mailu použijte tři nebo méně barev. Zmenšená paleta bude přitahovat pozornost, aniž by byla příliš rušivá.
 • Zdůrazněte své logo a značku. Chcete, aby příjemce rychle přesně věděl, kdo jej poslal a kam může zajít pro váš produkt.
 • Vizuálně zdůrazněte CTA.
 • Optimalizujte svou zprávu pro mobilní zařízení. Mnoho lidí čte své e-maily na svých chytrých telefonech, takže je důležité, aby byly vaše zprávy vhodné pro jejich zařízení.

4. Posílejte e-maily pouze lidem, kteří se přihlásili do vašeho seznamu. 

Je důležité, abyste e-maily zasílali pouze osobám, které se záměrně rozhodly je dostávat. Důvodů pro tuto praxi je několik.  

Za prvé, i když je technicky možné zakoupit seznamy e-mailových adres od prodejců třetích stran, tato praxe je na mnoha marketingových platformách často zakázána.  

Za druhé, v některých případech může být pro vás ve skutečnosti nezákonné posílat marketingové e-maily jednotlivcům, kteří se odhlásili z jejich přijímání. Například ve Spojených státech CAN-SPAM Act (Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography And Marketing Act) je zákonem z roku 2003, který výslovně zakazuje posílání e-mailů těm, kteří se dříve odhlásili. Podle zákona „každý samostatný e-mail v rozporu se zákonem CAN-SPAM podléhá sankcím až do výše 43 792 $“ 

Posílání nevyžádaných e-mailů může být navíc neefektivní. I když se může zdát, že odeslání co největšího počtu e-mailů vám pomůže dosáhnout vašich marketingových cílů, realita je taková, že e-mailový marketing je nejúčinnější, když cílíte na konkrétní publikum. Spíše než posílat e-maily lidem, kteří je nechtějí – a riskovat, že vaše e-maily budou odeslány do složek se spamem nebo zvýšit sazby za odhlášení z odběru – je smysluplnější inzerovat svůj produkt nebo službu těm, kteří již projevili zájem. 

5. Strategicky načasujte své e-maily. 

E-mailový marketing je v mnoha ohledech především o načasování. Někdy je odeslání správné zprávy ve správný čas tou nejlepší strategií ke zlepšení zapojení zákazníků a splnění vašich e-mailových marketingových cílů.

E-mailový marketing jako forma digitálního marketingu těží ze snadné automatizace. Marketingová automatizace vám umožňuje automaticky odesílat e-maily cílovému publiku. Automatizaci e-mailů můžete použít k odesílání cílených e-mailů v určitých obdobích roku, například během svátků, nebo k vytváření automatických sérií e-mailů, které se odešlou poté, co potenciální zákazník provede určitou akci, například se přihlásí k odběru vašeho seznamu e-mailů.

Automatizované vyživovací sekvence pomáhají příjemcům udržet pozornost tím, že automaticky rozesílají relevantní e-maily, které udržují povědomí o značce a provádějí je vaší marketingovou cestou. 

6. Udržujte karty a spouštějte testy.

Jednou z výhod digitálního marketingu je, že pravidelně dostáváte data o efektivitě vašich kampaní. Jak budete dále rozvíjet svou marketingovou kampaň, mohou být tato data neocenitelná pro nalezení efektivnějších přístupů k oslovení a komunikaci s vaší cílovou skupinou. 

Platformy e-mailového marketingu vám umožňují sledovat důležitá data, jako je míra otevření, míra prokliku a míra konverze. Mnohé z nich navíc umožňují spouštět A/B testy, které porovnávají výkon dvou různých kampaní a identifikují charakteristiky vysoce výkonných e-mailů.

Pravidelná analýza vašich dat a provádění testů vám pomůže zlepšit výkon vaší celkové e-mailové marketingové kampaně. Kromě toho můžete při shromažďování dat vyvíjet e-mailové šablony založené na tom, co obvykle funguje pro vaši firmu, a zvýšit vaši efektivitu pro budoucí kampaně.