Jak funguje kryptoměna?

Kryptoměna jsou digitální peníze, které nevyžadují, aby banka nebo finanční instituce ověřovaly transakce, a lze je použít k nákupům nebo jako investici. Transakce jsou poté ověřeny a zaznamenány na blockchainu, neměnné účetní knize, která sleduje a zaznamenává aktiva a obchody.   

Pokud se chcete dozvědět více o kryptoměně, tato příručka vysvětluje, jak funguje a co potřebujete vědět před nákupem digitální měny.

Co je to kryptoměna?

Kryptoměna, neboli krypto, je digitální platební platforma, která eliminuje potřebu nosit fyzické peníze. Existuje pouze v digitální podobě, a přestože jej lidé využívají především k online transakcím, můžete provést nějaké fyzické nákupy. Na rozdíl od tradičních peněz tištěných pouze vládou, několik společností prodává kryptoměny. 

Kryptoměny jsou zastupitelné, což znamená, že jejich hodnota zůstává při nákupu, prodeji nebo obchodování stejná. Kryptoměna není to samé jako nezaměnitelné tokeny (NFT) s proměnnými hodnotami. Například jeden dolar v kryptoměnách bude vždy jeden dolar, zatímco hodnota jednoho dolaru NFT závisí na digitálním aktivu, ke kterému je připojen.