8 jednoduchých způsobů, jak ušetřit peníze

Někdy je nejtěžší na spoření peněz právě začít. Tento podrobný průvodce vám může pomoci vytvořit jednoduchou a realistickou strategii, abyste mohli ušetřit na všechny své krátkodobé i dlouhodobé cíle.

Zaznamenávejte své výdaje

Prvním krokem, jak začít šetřit, je zjistit, kolik utratíte. Mějte přehled o všech svých výdajích – to znamená o každé kávě, domácích potřebách a spropitném, stejně jako o pravidelných měsíčních účtech. Zaznamenejte si své výdaje, ale je to pro vás nejjednodušší – tužka a papír, jednoduchá tabulka nebo bezplatný online nástroj na sledování výdajů nebo aplikace. Jakmile budete mít svá data, uspořádejte čísla podle kategorií, jako je plyn, potraviny a hypotéka, a sečtěte každou částku. Použijte výpisy z kreditní karty a bankovního účtu, abyste se ujistili, že jste uvedli vše.

Zahrňte do svého rozpočtu úspory

Nyní, když víte, kolik za měsíc utratíte, můžete začít vytvářet rozpočet . Váš rozpočet by měl ukazovat, jaké jsou vaše výdaje v poměru k vašim příjmům, abyste mohli plánovat své výdaje a omezit nadměrné výdaje. Nezapomeňte zohlednit výdaje, které se vyskytují pravidelně, ale ne každý měsíc, jako je údržba auta. Zahrňte do svého rozpočtu kategorii úspor a snažte se ušetřit částku, která vám bude zpočátku příjemná. Počítejte s tím, že nakonec zvýšíte své úspory až o 15 až 20 procent svého příjmu.

Najděte způsoby, jak snížit výdaje

Pokud nemůžete ušetřit tolik, kolik byste chtěli, možná je na čase snížit výdaje. Identifikujte nepodstatné věci, jako je zábava a stolování, za které můžete utratit méně. Hledejte způsoby, jak ušetřit na fixních měsíčních výdajích , jako je pojištění auta nebo tarif mobilního telefonu. Mezi další nápady, jak snížit každodenní výdaje, patří:

Hledejte volné aktivity

Využijte zdroje, jako jsou seznamy komunitních akcí, k nalezení bezplatné nebo levné zábavy.

Zkontrolujte opakující se poplatky

Zrušte předplatné a členství, které nepoužíváte – zejména pokud se automaticky obnovují.

Prozkoumejte náklady na stravování venku vs. vaření doma

Plánujte, že budete jíst většinu jídla doma, a prozkoumejte nabídky místních restaurací na noci, které si chcete dopřát.

Před nákupem počkejte

Když vás zláká nepodstatný nákup, počkejte několik dní. Možná si uvědomíte, že předmět byl něco, co jste spíše chtěli, než potřebovali – a můžete si vytvořit plán, jak na něj ušetřit.

Stanovte si cíle úspor

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze, je stanovit si cíl . Začněte tím, že se zamyslíte nad tím, na co byste mohli chtít spořit – jak krátkodobě (jeden až tři roky), tak dlouhodobě (čtyři a více let). Poté odhadněte, kolik peněz budete potřebovat a jak dlouho vám může trvat, než je uložíte.

Určete si své finanční priority

Po vašich výdajích a příjmech budou mít vaše cíle pravděpodobně největší dopad na to, jak alokujete své úspory. Pokud například víte, že v blízké budoucnosti budete muset vyměnit své auto, můžete začít odkládat peníze na jedno už teď. Nezapomeňte však na dlouhodobé cíle – je důležité, aby plánování odchodu do důchodu neustoupilo do pozadí krátkodobých potřeb. Když se naučíte , jak upřednostňovat své cíle spoření, získáte jasnou představu o tom, jak své úspory rozdělit.

Vyberte si správné nástroje

Spořicích a investičních účtů vhodných pro krátkodobé i dlouhodobé cíle je mnoho. A nemusíte si vybrat jen jeden. Pečlivě si prohlédněte všechny možnosti a zvažte minima zůstatku, poplatky, úrokové sazby, riziko a jak brzy budete peníze potřebovat, abyste si mohli vybrat kombinaci, která vám pomůže nejlépe spořit na vaše cíle.

Udělejte ukládání automaticky

Téměř všechny banky nabízejí automatické převody mezi vašimi běžnými a spořicími účty. Můžete si vybrat, kdy, kolik a kam převést peníze, nebo dokonce rozdělit svůj přímý vklad tak, aby část z každé výplaty šla přímo na váš spořicí účet. Výhoda: Nemusíte na to myslet a je méně pravděpodobné, že peníze místo toho utratíte. Mezi další snadné nástroje spoření patří odměny za kreditní karty a programy náhradních změn, které zaokrouhlují transakce na nejbližší dolar a převádějí rozdíl na spořící nebo investiční účet.

Sledujte, jak vaše úspory rostou

Zkontrolujte svůj rozpočet a každý měsíc kontrolujte svůj pokrok. To vám pomůže nejen dodržet váš osobní plán spoření, ale také rychle identifikovat a opravit problémy. Pochopení toho, jak ušetřit peníze, vás může dokonce inspirovat k nalezení dalších způsobů, jak ušetřit a rychleji dosáhnout svých cílů.