Ceny plynu, elektřiny a dodavatelé v Česku. Jak to vypadá do budoucna?

Poměrně nedávno se stala přesně tato trojice, tedy plyn, elektřina a dodavatelé, snad tím nejdiskutovanějším tématem v České republice. Z nenadání se v důsledku ruské invaze začaly ceny energií pohybovat strmě nahoru. To se odrazilo na platbách odběratelů ale i dodavatelů.

Jeden z tehdejších největších dodavatelů Bohemia Energy zkrachoval víceméně hned v prvních dnech této krize. Následovali jej další, o kterých se kvůli menší klientele již tolik nehovořilo. Jak to ale bude v dalších měsících?

Základem je alternativní plyn

Problémem je, že plyn je extrémně důležitou surovinou pro výrobu elektřiny. Proto se tak s jeho strmě vzrůstající cenou na trhu znásobila i cena elektřiny jako takové. V počáteční fázi krize se ani nevědělo, zda budou dodavatelé plynu mít dostatečné vlastní zásoby, nebo jestli zásoby zůstanou státní infrastruktuře. Naštěstí se už ale tato krize přehnala a nehrozí tak snad blackout v podobě, jak to nastínili představitelé Německa.

Východní plyn z Ruska se podařilo nahradit novými kontrakty, ačkoliv zde pořád nejsou ceny ani zdaleka ideální. Hlavní ale je, že už jenom kvůli příští zimě jsou alternativní možnosti, kde plyn nakupovat.

Postupný pokles ceny elektřiny

Na trhu se díky závislosti na plynu automaticky začala zhoršovat situace také v oblasti cen a dostupnosti elektřiny. Historická maxima cen elektřiny jsou snad za námi a v současnosti naopak cena konečně klesá. Ne všichni dodavatelé elektřiny ale sledují klesající trend a dost často trochu až nevysvětlitelně drží konzistentní ceny vysokého tarifu elektřiny. Jenom díky zastropování cen, které ale přišlo zásadně pozdě, je tak stávající krize přece jen menším rizikem.

V některých oblastech již ceny elektřiny klesají

Rozhodně ale neplatí trend s umělým držením vysokých cen kompletně pro celou republiku. Naopak jsou místa, kde se situace vyvíjí jinak. Najde se i takový poskytovatel elektřiny Ústí nad Labem, který dokázal za poslední půlrok snížit náklady na energie skoro o dvacet procent. To sice neodpovídá cenám, které byly před touto krizí, ale stejně tak to znamená výrazné ponížení celkové částky. Bohužel někteří poskytovatelé, zejména velcí hráči s dominantním postavením na trhu ceny stále drží.