Odškodnění za pracovní úrazy je zákonné. Mnozí zaměstnavatelé to ale i dnes dokáží ignorovat

I přesto, že je Česká republika součástí velice rozvinuté Evropy a mnohých mezinárodních společenství. I přesto, že je v mnoha ohledech řazena mezi nejlepe hodnocené státy na světě, tak se bohužel leckdy setkáváme se staromódním přístupem zaměstnavatelů.

U některých lidí je zkrátka doslova za trest pracovat. Zaměstnanci mnohdy nedostanou ani své zákonné přirážky. O náhradách za pracovní úrazy se pak dokonce zaměstnavatelé nechtějí ani bavit.

Jak je to s odškodněním za pracovní úraz?

Sice se říká, že každý zodpovídá za sebe, ale ona to není úplně tak pravda. Zásadní informací je především fakt, že pokud jste opravdu pod smlouvou na pracovním místě a stane se vám úraz, který nevznikl vaší „hloupostí“ (jak se i právně označuje), tak máte automaticky právo na odškodnění při pracovním úrazu. Takové odškodnění nemusí ve všech případech znamenat obrovské částky, ale může být i drobné. Mělo by ale automaticky fungovat to, že zaměstnavatel dokonce odškodnění sám zaeviduje a vyplatí. Takto to ale u nás v naprosté většině případů nefunguje.

Zaměstnavatelé aktivně hledají kličky ven

Pochopitelně nikomu se nechce platit za svého zaměstnance jakékoliv náhrady. To je ale součást samotného podnikání a jeden z důvodů, proč je zaměstnavatel hierarchicky výše nad zaměstnancem. Velice často se tak snaží zaměstnavatelé pracovní úrazy svést na neopatrnost, nedodržování předpisů nebo neodborné počínání samotného pracovníka. Je ale nutné říct, že v mnohých případech opravdu pracovník nenaplnil podstatu všech bezpečnostních opatření a nahrál tak zaměstnavateli malou domů.

Co když zaměstnavatel odmítl vyplatit?

Rozhodně ale máte automatický nárok právě na vyplacení. Co když ale vznikne nevyplacené plnění za pracovní úraz? Potom jsou na řadě různé kroky, jak můžete pokračovat dál. Můžete oslovit některou z právních agentur, které se starají o zájmy zaměstnanců. Stejně tak může být další možností přímo soud či policie, protože se jedná o porušení pracovního zákoníku. Vždy je ale dobré se zkusit se zaměstnavatelem hovořit a domluvit, než se pustíte do podobných rozsáhlých akcí.